Kronika a Kolešovské střípky
Jak už jsem avizoval v předchozím příspěvku („Z jednání zastupitelstva“), v části „Různé“ starosta obce hovořil o obecní kronice a webu Kolešovské střípky.
Původní Kolešovské střípky označil za majetek obce a požádal mě, abych mu předal přihlašovací údaje a hesla. Což jsem vzhledem k tomu, že mám pod jedním přihlašovacím jménem a heslem několik různých projektů, odmítl.
Převedení serveru Kolešovské střípky pod nové přihlašovací údaje (tzn. zabezpečit je i novým heslem) budu teprve řešit se službou webnode, s právním zástupcem pak to, co z Kolešovských střípků obci skutečně patří a co zůstává vlastnictvím mým.
Ke Kolešovským střípkům 2017 se pak vyjádřil Václav Porazík velmi skepticky. Když jsem například v článku „Sněhová nadílka" napsal, že (cituji:) „Ve čtvrtek 5. 1. 2017 se chodníky uklízely po šesté ráno, dvanáct hodin po vánici, která Kolešov postihla (a nadělila mu tři, možná čtyři centimetru sněhu) kolem 18 hodiny středečního večera," pak starosta vysvětlil, že vzhledem k dodržování nočního klidu chodníky dříve čištěny samozřejmě nebyly. Nemohly být! Navíc v noci sněžilo.
Což je pravda - nebyl jsem sice v Kolešově, ale na noční v Rakovníku. A tady skutečně padal sníh. Okolo půlnoci a asi dvacet minut.
Tímto se Vaškovi omlouvám, uklízet chodníky dvanáct hodin po vánici nebylo pozdě, a jestliže se dříve uklízely i v době nočního klidu, byla to chyba. Nezáleží na tom, že se po nich dalo chodit třeba i v noci.
Pokud jde o kroniku obce, pak starosta patrně přehodnotil to, co mi před časem podsunul k podpisu jako Prohlášení (zmínil jsem v příspěvku „Rozhodl se, že jsem se rozhodl…“). Zájem o to, abych obecní kroniku dál vedl, ten by byl, otázka je však za kolik.
„Psát kroniku je nevděčná a mizerně placená práce,“ řekl mi před časem jeden známý – nikoli kronikář – který se v komunální politice dlouhá léta pohybuje a ví, o čem hovoří. Navíc má kronika obce v současnosti zcela zanedbatelný význam. Je to dokument, který docení až příští generace. Přestože je funkce kronikáře funkcí placenou, nikde není taxativně určeno, jak vysoká má být jeho odměna. To je ponecháno zcela v režii zastupitelstev obecních či městských úřadů. Velká města mohou mít kronikáře, který je zaměstnancem úřadu a pracuje na plný úvazek. V menších obcích a městech pak tuto činnost obstarávají převážně nadšenci, kterým je poskytována nějaká odměna.
Václav Porazík si v okolí Kolešova zjišťoval, kolik jeho sousedé svým kronikářům za jejich práci platí. V průměru to vyšlo na něco málo víc než 4 tisíce korun ročně. Tím řekl „A“, před zastupitelstvem však utajil „B“. Totiž jak ty kroniky vypadají, kolik zápisů ročně do nich je dáváno a jak. Kolik času kronikáři svým dokumentům věnují.
Měl jsem v minulých letech možnost nahlédnout do mnoha obecních kronik, měl jsem možnost prohlédnout si mnoho obecních internetových prezentací. A ať samochvála jakkoli smrdí, je nezpochybnitelným faktem, že kolešovská kronika výrazně předčí řadu svých sestřiček v okolí. Je to o času a snad i schopnostech.
Kolešov tak do budoucna bude mít buď kroniku, která sice dostojí ustanovením Zákona č. 132/2006 Sb. Zákon o kronikách obcí, nicméně upadne do šedi obvyklého průměru. Stačí to? Stačí! Ale takovou kroniku já psát nebudu.
Nebo kroniku, s níž se vždycky bude moci pochlubit, rád ji ukáže, takovou, jakou má od roku 2013 do dneška. To je ale spousta práce, energie a času.
Míč je v tuto chvíli na straně zastupitelstva. Pro něj je otázka, jestli si právě takovou kroniku obec o sto padesáti hlavách chce dovolit. Vědomě nespekuluji o tom, jestli si to může dovolit. Protože jestli si taková obec dovolí dát dohromady jednotku požární ochrany a vybavit jí za stovky tisíc korun, pak na solidní kroniku má.